Všetci účastníci TIPOS Banskobystrickej latky už dorazili do mesta po Urpínom. Tridsiaty druhý ročník už tradične prilákal celú plejádu tých najlepších skokanov.
Všetci účastníci TIPOS Banskobystrickej latky už dorazili do mesta po Urpínom. Tridsiaty druhý ročník už tradične prilákal celú plejádu tých najlepších skokanov. Dovedna ich je 25 z 19 krajín všetkých kontinentov. Premiéru má Guinea ako 56. krajina v histórii BBL.
V súťaži žien sa predstaví dvanásť skokaniek. Najväčším lákadlom bude istotne súboj dvoch, v tomto roku dosiaľ neporazených – majsterky sveta z roku 2022 a bronzovej medailistky v OH v Paríži 2024 Eleanor Pattersonovej z Austrálie, proti mladej kométe, bronzovej medailistke z uplynulých majstrovstiev sveta v Tokiu Angeline Topićovej zo Srbska.
Topićová odštartovala sezónu na mítingu v Lodži vo veľkom štýle vyrovnaním vlastného národného maxima 198 cm. Tento výsledok, v kombinácii s kvalitnými podmienkami haly na Štiavničkách dáva divákom v hale i pri televíznych obrazovkách nádej, že budú po roku opäť svedkami dvojmetrového skoku.
„Na Latku sa vždy všetky tešíme. Dúfam v kvalitný výsledok. Je to najlepší začiatok sezóny aký som kedy mala. Cítim formu a verím, že kvalitné podmienky mi do tretice pri pokusoch o dva metre dopomôžu k úspechu,“ uviedla Topićová.
Na podobný výsledok si však trúfa aj víťazka Latky z roku 2022 Pattersonová. Až dva z jej troch najlepších halových výsledkov dosiahla práve v Banskej Bystrici. Jej tohtosezónne maximum z mítingu v Třinci má zatiaľ hodnotu 197 cm.
Eleanor Pattersonová povedala:
„Na Banskú Bystricu mám skvelé spomienky, vždy sa sem rada vraciam. Verím, že dobrý povrch v hale spolu s úžasnou atmosférou nám pomôžu dosiahnuť kvalitné výkony. Do sezóny vstupujem pod vedením nového trénera. Sústredíme sa na nové detaily a snažíme sa postupne odstraňovať zlé návyky. Cieľom tohtoročného snaženia budú Hry Commonweathu koncom júla.“
Zaujímavosťou je, že obe dokázali na latke zvíťaziť hneď pri svojej premiére, pričom Topićová sa do história zapísala ako najmladšia víťazka podujatia (vo veku 18 rokov, 6 mesiacov a 18 dní).
V súťaži mužov sa proti sebe postavia dvaja medailisti z tokijského šampionátu.
Strieborný Wu Sang-hjok z Južnej Kórei, okrem iného aj strieborný medailista z majstrovstiev sveta 2022, a halový majster sveta z toho istého roku bude mať príležitosť skompletizovať zlatý hetrik, a dostať sa tak na druhé miesto v počte víťazstiev na BBL. Aj on dokázal v Banskej Bystrici zvíťaziť už pri svojej premiére výkonom 235 cm v roku 2022. Druhý zápis pridal na poslednom ročníku, keď dosiahol výkon 232 cm, hoci hlásil útok aj na vyššie méty. Na dnešnej tlačovej konferencii prezentoval novinárom svoj ciel zaútočiť na svoje absolútne osobné maximum, ktoré má hodnotu 236 cm. „Cítim dobrú fomu, chcem zlepšiť svoje maximum a štvrtým víťazstvom vyrovnať Stefana Holma. V hale myslím na svetový šampionát a čo najlepšie umiestnenie.“
Jeho zdatným súperom bude Čech Jan Štefela, ktorý má za sebou skvelý rok. Na HME v Apeldoorne bral striebro, a na MS v Tokiu sa s historickým bronzom stal prvým českým výškarom s cenným kovom zo svetového šampionátu. Už vopred avizoval, že v halovej sezóne 2026 absolvuje menej štartov. Premiéru si odbil na mítingu v Třinci, kde dosiahol 225 cm. Po Latke ho čaká už len národný šampionát. Aj preto bude chcieť využiť príležitosť konfrontácie so svetovou špičkou čo najlepšie a pokúsiť sa dosiahnuť výkon, ktorý ho dostane na HMS.
Do Banskej Bystrice už tradične zavítajú aj veľké mená atletickej histórie. Slovensko po prvýkrát navštívi dvojnásobný olympijský medailista z rokov 1972 a 1976 a prvý človek, ktorý pokoril hranicu 230 cm, celkovom 10-násobný svetový rekordér Dwight Stones.
„Škoda, že ste začali s vašimi pretekmi, tak som už neskákal. V mojej ére sme mali kvalitné halové mítingy v USA a do Európy nebolo treba v zime cestovať. Dnes je to naopak, počul som veľa o vašom mítingu, myslím, že to bude skvelý zážtiok.“
Druhým hosťom bude Nemec Carlo Thränhardt, bývalý svetový rekordér a držiteľ druhého najlepšieho výkonu halovej histórie 242 cm.
TIPOS Banskobystrická latka bude premiérovo súčasťou seriálu What Gravity Tour, ktorého zakladateľom je hviezdny Katarčan, olympijský víťaz a stále platný rekordér Latky Mutaz Essa Barším. Práve on skompletizuje trojicu legendárnych hostí. Do Banskej Bystrice zavíta po ôsmych rokoch.
Organizátori už tradične hlásia vypredané. Tí, ktorým sa vstupenky do haly neušli, budú môcť sledovať preteky naživo na ŠPORT STVR a tiež na streamovacej platforme Európskej atletiky a tiež aj na TV ESO.
Súťaž žien začína od 17:00, muži sa divákom predstavia od 19:00.
Foto všetci účastníci, Štefela+Woo, Topičová+Pattersonová, Stones
zdroj: OV Tipos BBL